Nazywany budynkiem edukacyjnym na miarę XXI wieku, łączy w sobie ciekawą formę, korespondującą wyraźnie z sąsiednim budynkiem, a także funkcjonalne oraz przyjazne dla użytkowników rozwiązania. Jednym z ciekawszych elementów budynku jest taras na dachu połączony z niewielkim ogrodem – przestrzeń zaplanowana jako miejsce relaksu i spotkań dla studentów.
W zgodzie z otoczeniemNowa siedziba wydziałów lingwistycznych przy ul. Dobrej 55 została zaprojektowana przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Assiociates. Projekt został wybrany w drodze konkursu ogłoszonego w 2005 roku przez Uniwersytet Warszawski, a doceniono go za zintegrowanie nowego budynku z terenem Skarpy Warszawskiej oraz ze zlokalizowanym naprzeciwko gmachem biblioteki uniwersyteckiej. Połączenie to osiągnięto poprzez zaprojektowanie wielokondygnacyjnego hallu głównego biegnącego wzdłuż całego budynku. Kolejnym wyróżniającym się elementem wizji jest ogród z tarasami spacerowymi, usytuowany na dachu budynku. Stanowi on niejako lustrzane odbicie podobnego rozwiązania na dachu sąsiedniej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego – miejsca chętnie odwiedzanego nie tylko przez studentów, ale także przez mieszkańców Warszawy i turystów.
System tarasowy o wszechstronnym zastosowaniu
Na tarasach zainstalowano ponad 600 m2 deski tarasowej Twinson Terrace, z której skonstruowano podesty oraz schody prowadzące z ostatniej kondygnacji budynku na dach. Ponadto stosując cienki profil wykończeniowy z materiału Twinson stworzono ażurowe obudowy dla zlokalizowanych na dachu wentylatorni. Dzięki temu niezbędne, techniczne elementy instalacji budynku zostały ukryte, a całość wygląda bardzo estetycznie i spójnie. Osiągnięto ciekawy wizualnie efekt, również dzięki temu, że deski Twinson w kolorze morelowym świetnie komponują się z zasadzonymi tutaj roślinami ozdobnymi i pnączami.
Techniczne szczegóły
Dach budynku Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej został zbudowany w coraz częściej wykorzystywanej technologii dachu odwróconego, pozwalającej na zakładanie ogrodów na dachach i wykorzystywanie cennej w warunkach gęstej, miejskiej zabudowy przestrzeni na cele rekreacyjne. W związku z tym, sam taras został oparty na pływającej konstrukcji samonośnej z legarów metalowych – to pozwala na uniknięcie naruszenia precyzyjnej wielowarstwowej powłoki dachowej. Z kolei w przypadku obudów wentylatorni zastosowano specjalnie zaprojektowane podkonstrukcje metalowe. Wykonawcą dachu i tarasu była firma Adpol Investment, która wielokrotnie realizowała już tego typu projekty przy wykorzystaniu systemów tarasowych Twinson.
Racjonalnie zaprojektowany
Taras na dachu wydziałów lingwistycznych UW, podobnie jak cały budynek zaprojektowany został z uwzględnieniem bardzo racjonalnych przesłanek: chodziło o jak najbardziej efektywne wykorzystanie desygnowanego z publicznych środków budżetu oraz o zaproponowanie rozwiązań, które będą praktyczne i ekonomiczne w późniejszym użytkowaniu. Trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne i niewymagające konserwacji deski tarasowe Twinson znakomicie odpowiadają takim założeniom.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/taras-na-dachu-budynku-wydzialow-neofilologii-oraz-ling